Ništa nije nemoguće!

poruka je predavača sa konferencije Vaša(r) ideja u Kamernom tetru 55

DSC_0084Da u životu ništa nije nemoguće ukoliko se vjeruje u sebe i predano radi na ostvarivanju vlastitih ciljeva, učenicima srednjih škola i studentima Kantona Sarajevo, ali i onim nešto starijim, poručili su prvi predavači konferencije Vaša(r) ideja. Riječ je o inovativnom projektu Udruženja za kreativno učenje – PLUS koji se realizira u saradnji sa sarajevskim Kamernim teatrom 55, Mrežom vijeća učenika KS i studentskom organizacijom AIESEC.

Utiske po završetku konferencije podijelio je s nama Amer Šurković, učenik IV razreda Druge gimnazije ističući: „Inspirisala me priča Jasminka Halilovića gdje sam shvatio da kroz naizgled bezazlene hobije možemo sebi obezbijediti više nego dovoljan džeparac, te da su naše ideje vrijedne borbe koliko to god društvo osporavalo.“

Na konferenciji Vaša(r) ideja su govorili:

– prof. dr. Kasim Tatić (profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu) o temi “3D suvremeno obrazovanje”

– Damir Imamović (muzičar) na temu “Deset najčešćih zabluda o sevdahu”

– Ivan Ramadan (filmski animator, inače bivši učenik Druge gimnazije) na temu “Kako preživjeti u sistemu a ne dozvoliti mu da te samelje?”

– Jasminko Halilović (autor knjige Djetinjstvo u ratu) na temu “Od ideje do finalnog proizvoda: fokus, rad, sreća.”

Svjesni kako je potreba za dodatnim obrazovanjem uvijek prisutna kod mladih, ali i starijih, Vaša(r) ideja Mi najčešće pod obrazovanjem podrazumijevamo ono formalno, u školama i fakultetima, zaboravljajući da smo ponekad i puno više naučili čitajući, gledajući, radeći a zasigurno najviše promišljajući o određenoj temi. Ovaj projekt je zapravo zamišljen kao svojevrsna dopuna formalnom obrazovanju.”

Zainteresovanost za konferenciju je bila velika što pokazuje prepuna sala Kamernog Teatra 55. Kroz tri sata ugodnog druženja, smijeha ali i ozbiljnosti zbog težine iznesenih činjenica, mladi su 11.4.2013. imali jedinstvenu priliku prisustvovati početku izuzetnog projekta iz oblasti neformalnog obrazovanja koji ima za cilj razvijanje vještina cjeloživotnog učenja.

Nova konferencija Vaša(r) ideja koja će biti istog tipa sa novim govornicima realizirat će se za dva mjeseca a naša topla preporuka je da obavezno prisustvujete ovim iznimno interesantnim, inspirativnim i kratkim ali efektnim predavanjima.