HMC Projects Scholarship Scheme

HMC Projects Scholarship Scheme 2024

Djevojke i mladići, koji će na početku naredne školske godine imati najmanje 16 a najviše 17 i po godina, mogu postati dobitnici stipendija u Velikoj Britaniji učešćem u procesu selekcije koji u Bosni i Hercegovini vrši akreditovana organizacija Udruženje PLUS, i razgovora na engleskom jeziku u Sarajevu, koje će s njima obaviti članovi HMC projekta.  Selekcija se vrši putem vrednovanja rezultata na testiranju, ocjena i preporuka iz škola iz kojih dolaze, poznavanja pisanog i govornog engleskog jezika, kao i uspjeha na razgovorima.

Pored ove formalne selekcije, puno pažnje se pridaje tome koliko su učenici sposobni i koliko žele da se prilagode na život u drugačijoj sredini i doprinesu životu jedne britanske škole svojom vlastitom zainteresiranošću i entuzijazmom.

Dobitnici stipendija se raspoređuju u škole u cijeloj Velikoj Britaniji, koje imaju veoma visoke standarde akademskih, sportskih i kulturnih postignuća.  Škole nude puno pokriće troškova školarine, ishrane i smještaja.  Ukupna vrijednost stipendije iznosi 30.000 funti godišnje, a stipendija je dvogodišnja i pokriva dva završna razreda srednje škole.

Članovi HMC projekta su uglavnom nekadašnji ili sadašnji direktori srednjih škola, u bliskim vezama sa školama uključenim u program.  Škole uključene u program su internatskog tipa, tako da stipendisti postaju puni članovi obrazovne zajednice, a njihovi nastavnici odgovorni za njihov napredak i dobrobit.  Svaka škola ima kontakt osobu za veze sa HMC projektom, a posebno sa HMC Koordinatorom za učenička pitanja, kako bi se stipendistima na odgovarajući način ograniziralo slobodno vrijeme na proljetnom i jesenskom raspustu i druga dešavanja.

Aplikacija se popunjava online na linku https://hmcprojects.schooladminonline.com/users/sign_in, i pored informacija u samom obrascu, treba sadržati fotografije, esej na engleskom jeziku i izjave roditelja, kao i preporuke profesora.  Rok za prijavu je od 10. oktobra 2023. do 15. decembra 2023. godine.

Ukoliko ste zainteresirani izuzetno je važno da skupa sa svojim roditeljima pažljivo pregledate i pročitate dokumente za download koji su priloženi ovdje prije nego što počnete popunjavati online aplikaciju.

Sve dodatne informacije možete dobiti na brojeve telefona 061 160 789 ili 061 171 095, ili na email udruzenjeplus@gmail.com

Detaljne upute i aplikacijski obrasci nalaze se u sljedećim važnim dokumentima za download:

General information

Information for parents of applicants from Bosnia & Herzegovina