Almin Zrno: O umjetnosti, fotografiji i još ponešto

Almin Zrno rođen je u Sarajevu 1966., završio Treću gimnaziju, fotografijom se bavi skoro cijeli svoj život.

Još kao četrnaestogodišnjak priključuje se foto – kino klubu CEDUS. Tih 80.-tih godina biva učesnik više zajedničkih izložbi na nivou Fotosaveza tadašnje Jugoslavije i za svoj rada nagrađivan – dobitnik je III nagrade na Republičkom takmičenju BiH 1983. godine. Iz toga vremena baštini zvanje fotoamater I klase.

Fotografiji se ponovo vraća 1996. godine i to kao šef fotoslužbe u izdanjima NIP Avaz, potom radi u magazinu Dani, nakon čega odlazi u slobodnjake i 2000. godine postaje članom Udruženja likovnih umjetnika primjenjene umjetnosti BiH.

Završio je foto kurseve World Press Foto, Reuters, British Councile, saradnik je svih fotoagencija koje egzistiraju kod nas i saradnik više domaćih i ino magazina. Sarađuje sa svim značajnijim reklamnim agencijama u BiH. Radio je kao stil fotograf na tri filma i to „Nafaka“, „Snijeg“ i „Sevdah za Karima“.

Do sada je imao šest samostalnih i bezbroj zajedničkih izložbi. Dobitnik je šest nagrada ULUPUBiH-a iz oblasti fotodizajna, kao i dvije nagrade Udruženja novinara BiH za najbolju objavljenu fotografiju.

Almin Zrno je i stalni član projekta Ars Aevi. Od 2007. godine ima status istaknutog slobodnog umjetnika.

Tema: O umjetnosti, fotografiji i još ponešto…