Jasminko Halilović: Od ideje do finalnog proizvoda: fokus, rad, sreća

Jasminko Halilović rođen je u Sarajevu 1988. godine. Nakon Prve gimnazije završio je ekonomski fakultet, a zatim i master studije iz finansijskog menadžmenta na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu. Godine 2006. objavio je knjigu “Sarajevska furka” (koautor); 2007. osnovao Udruženje URBAN; 2010. objavio monografiju “Sarajevo – moj grad, mjesto susreta” (koautor).U junu 2010. Jasminko pokreće novi projekt. Naime, uputio je putem web-stranice otvoreni poziv ljudima koji su dio odrastanja proveli od 1992. do 1995. u Sarajevu da se jave i daju kratak odgovor (do 160 znakova) na pitanje “Šta je za tebe djetinjstvo u ratu?”Ideja se brzo širila preko društvenih mreža, a uskoro je dobila i snažnu potporu lokalnih, ali i regionalnih medija. Za samo tri mjeseca u projekt se uključilo preko 1.500 ljudi iz 38 država svijeta. Projekt je u februaru 2013. rezultirao knjigom “Djetinjstvo u ratu: Sarajevo 1992–1995.” Knjiga “Djetinjstvo u ratu” dobila je Specijalnu nagradu žirija na Međunarodnom sajmu knjige u Sarajevu u aprilu 2013, istoimenom izložbom predstavljena je u Beogradu u maju 2013, a 28. maja predstavljena je u Evropskom parlamentu u Briselu.Svoje radove imao je priliku predstavljati u 10-ak država. Tekstovi prevođeni na 10-ak jezika. Halilović je danas predsjednik Udruženja URBAN. Živi i radi u Sarajevu.TEMA izlaganja na konferenciji Vaša(r) ideja: Od ideje do finalnog proizvoda: fokus, rad, sreća.