Književnost uživo u Kriterionu

Književnost uživo novi je projekt učenika i profesora maternjeg jezika Prve i Druge gimnazije u saradnji sa Školegijumom i Udruženjem PLUS

Prvo druženje sarajevskih srednjoškolaca sa književnicima održat će se u četvrtak, 16.10.2014. u 20:00h u Kriterionu. Kreiran s ciljem populariziranja književnosti kao vida edukacije, ali i kreativne zabave koja treba potaknuti učenike da i sami uzmu učešće u organizaciji,  Književnost uživo je svojevrsna radionica. Naime, projekt je nastao kao plod saradnje nekolicine učenika i profesora maternjeg jezika Prve i Druge gimnazije, a realizira u saradnji sa časopisom Školegijum i Udruženjem PLUS.

Govoreći o razlozima pokretanja projekta, profesorica Salibašić kaže: „U procesu odrastanja, preuzimanje inicijative i odgovornosti za vlastite postupke jeste ključni momenat. Stoga je bitno da mladima omogućimo prostor unutar kojeg će testirati svoje mogućnosti, pokazati šta znaju i mogu, ali i učiti iz vlastitih pogrešaka kako bi već naredni put unaprijedili kvalitet. I sve to bez straha od ocjene.“

Književnost uživo je koncept koji podrazumijeva aktivni angažman učenika u svim segmentima dok je uloga profesora isključivo mentorska. Profesori pomažu učenicima, ali na način da ih pravilno usmjeravaju bez uplitanja u njihove radove. Ovakav koncept omogućava mladima u našem gradu da budu kreativni, istodobno im omogućavajući prostor i za razvoj kritičke svijesti. U stvaranju njihovih kreativnih uradaka pomaže im i ekipa sa eFM Studentskog radija, pružajući im stručnu pomoć, ali i educirajući ih kako da to u budućnosti samostalno rade.

Svi oni koji budu prisustvovali ovom prvom druženju Književnost uživo imat će priliku družiti se sa piscem Enesom Kurtovićem, poslušati učeničke kritičke radove, pogledati video uratke, kupiti knjigu i još mnogo toga.

„Budući da se u školama uglavnom izučavaju mrtvi pisci, mislim da je dobro što učenici imaju priliku da upoznaju i one žive, da s njima razgovaraju, čuju njihova razmišljanja o književnosti i svijetu. Osim toga, o književnosti se može govoriti izvan zidova učionice, u atmosferi neopterećenoj akademskim formalizmom. To otvara mogućnost da učenici pokažu vlastitu kreativnost, da, oživljavajući književnost, ožive i svoje ideje.“ – ističe profesor Šabotić pozivajući učenike i kolege drugih sarajevskih škola da se uključe u projekat Književnost uživo i doprinesu popularizaciji ovakvog vida edukacije među mladima.