Mirjana Mavrak: Odgovor i odgovornost: Izbori naši svagdanji

Prof.  dr.  Mirjana  MAVRAK  je  rođena  Banjalučanka  koja  odrasta  u  Sarajevu  gdjezavršava  Drugu  gimnaziju.  Diplomirala  je,  magistrirala  i  doktorirala  na  Filozofskom fakultetu  u  Sarajevu.  Danas  radi  na  matičnom fakultetu,  Odsjek  pedagogija,  u  zvanju vanredne  profesorice  na  pet  nastavnih  predmeta.  Objavila  je  niz  rasprava  i  članaka (Odjek, Prosvjetni list, Porodica i dijete…), sedam recenzija i dva prijevoda. Autorica je dijela  univerzitetskog  udžbenika  iz  oblasti  pedijatrije,  koautorica  dvaju  knjiga namijenjenih pomagačkim profesijama, te autorica priručnika za nastavnike za rad sa bolesnom djecom. Učestvovala  u  više  domaćih  i  stranih  edukacijskih  i  psihosocijalnih  projekata  te  nabrojnim  seminarima.

Bila  je  član  kolegija  tri  različita  internacionalna  studija organizirana pri  Univerzitetu u Sarajevu.

Ulogu glavne i  odgovorne urednice časopisa„Obrazovanje  odraslih  –  ključ  za  21 stoljeće“   obavljala  u  periodu  2006-2008,  te  od sječnja  2013.  do  danas.  Svoj  profesionalni  razvoj  orijentira  obrazovanju  odraslih, izobrazbi  budućih  nastavnika,  te  psiho-pedagoškoj  pomoći  hronično  bolesnoj  djeci  ubolnici i školi.

Ponosna  mama  17-godišnje  djevojke,  sretna  teta   svim  njenim  prijateljicama  i prijateljima, zaljubljena u more i sunce, ali lijena za putovanje.